Analiza rynku | 26 kwietnia 2023 | Aparthotele

Inwestujemy w nieruchomości premium

Z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie

w apartamenty inwestycyjne klasy premium?

Dziś wszędzie otaczają nas reklamy banków, firm ubezpieczeniowych, które nakłaniają do inwestowania w lokaty czy fundusze inwestycyjne. Z kolei giełda kusi, zachęcając rosnącymi akcjami na WIG-u.

W kontekście kryzysów ekonomicznych, a także kryzysu społecznego, przed jakimi stoi Europa, rynek finansowy jest niezwykle chwiejny. Stabilność, nie tylko na dzisiaj, ale może przede wszystkim na jutro, osiągnąć możemy, inwestując nasze oszczędności w mało ryzykowny rynek nieruchomości.

Inwestowanie w apartamenty luksusowe to niewątpliwie nie przepis na sukces, a jedynie rozsądna decyzja, która ogranicza ryzyko związane ze zmieniającymi się stopami procentowymi i pojawiającym się, niczym bumerang, kryzysem. To z pewnością inwestowanie w nieruchomości pozwala na budowanie przyszłości – stabilnej i bogatszej.

Czym kierujemy się

przy wyborze inwestycji?

Wybór inwestycji powinien być oparty nie na naszym subiektywnym odczuciu, a na racjonalnym podejściu do lokalizacji, infrastruktury wokół, standardów wykończenia. Przede wszystkim powinniśmy spojrzeć na apartament jako potencjalny wynajmujący lub przyszły odkupujący mieszkanie. Wówczas zadamy sobie właściwe pytania, dotyczące lokalizacji, metrażu i innych atutów naszej ewentualnej nieruchomości. Tylko świadomy wybór apartamentu sprawi, że inwestowanie w nieruchomości pozwoli na osiągnięcie atrakcyjnych stóp zwrotu, a przede wszystkim na ochronę kapitału w niepewnej sytuacji rynkowej. A niewątpliwie rynek nieruchomości zdaje się wykazywać wysoką odporność na inflację. Kupując nieruchomość jako inwestycję, warto skorzystać z doświadczenia firm sprzedających nieruchomości i nimi zarządzających, które pozwolą uniknąć błędów związanych z niekorzystnym dla nas wyborem.

Skąd wiemy

że dana inwestycja jest udana?

W tej chwili to właśnie m.in. standard danego apartamentu jest gwarantem tego, że inwestycję uznamy za udaną. Musimy pamiętać, że kluczowa bywa także doskonała lokalizacja, która sprawia, że nasza inwestycja przyniesie nam oczekiwane profity. Po prostu. Działek w najlepszych miejscach ubywa, co w naturalny sposób sprawia, że inwestycje z najwyższej półki są coraz bardziej atrakcyjne. Zauważyć należy, że społeczeństwo jest coraz bardziej wymagające, a w związku z tym kupujący mieszkania chętniej decydują się zapłacić więcej za lepsze warunki mieszkaniowe. Obecnie ceny apartamentów luksusowych są relatwnie niskie, a wraz ze wzrostem zamożności Polaków, popyt na nie zdecydowanie wzrośnie.

W Polsce rocznie sprzedawanych jest 160-180 luksusowych apartamentów. Łączna wartość tych transakcji to 440-460 mln zł – takie są szacunki firm KPMG i REAS. Apartamenty to projekty o podwyższonym standardzie, bardziej dopracowane pod względem architektonicznym. Estetyczne funkcjonalne otoczenie budynku, w tym części wspólnych, jest istotnym czynnikiem wpływającym na odbiór samego apartamentu. W przypadku apartamentowców niezwykle często w obrębie budynku lub osiedla deweloperzy oferują dostęp do dodatkowych atrakcji sportowo-rekreacyjnych, takich jak: sauna, fitness, bilard, a czasem basen. Na tego typu osiedlach bywają także części wspólne, w których można posiedzieć z przyjaciółmi czy poprowadzić spotkania biznesowe.

Nowe tendencje

długofalowe zyski i wzrost wartości nieruchomości w czasie

Kryzys m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie spowodował, że inwestorzy stracili zaufanie do banków. Dlatego osoby dysponujące kapitałem chętniej przeznaczają swoje oszczędności na zakup luksusowych apartamentów. Popyt na polskim rynku nieruchomości sprawia, że ilość pojawiających się ofert nie jest w stanie wyczerpać potrzeb kupujących. Obecnie trzymanie oszczędności na nisko oprocentowanej lokacie lub w funduszu inwestycyjnym się nie opłaca. Analitycy dowodzą, że przeciętna rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem w m.in. Warszawie czy Gdańsku osiągnęła 5,5 procent netto rocznie. Strategia wynajmu powinna opierać się na najwyższej stopie zwrotu oraz być dostosowana indywidualnie, do jednej konkretnej nieruchomości.

Na polskim rynku możemy zauważyć nową tendencję – zwiększone zainteresowanie apartamentami luksusowymi. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą dla oszczędzania na lokatach bankowych jest inwestycja w komfortowe apartamenty, które dają inwestorowi na szybsze i bardziej efektywne pomnożenie ulokowanego kapitału. Długofalowo, np. w perspektywie dziesięcioletniej, właśnie taka forma oszczędzania, niezależnie od delikatnych wahań cen, przynosi realne zyski. Szczególnie tendencję zwrotu stopy kapitału możemy zaobserwować w przypadku inwestowania w apartamenty o dobrej lokalizacji, ciekawej infrastrukturze oraz dodatkowych atutach związanych, np. z istnieniem w apartamentowcu chociażby sali fitness.

Inwestycja w luksusowy apartament pozwala na dwie możliwości zarobków z tego tytułu. Pierwszy, banalny – sprzedajemy apartament, gdy ceny wzrosną. W przypadku apartamentów dobrze usytuowanych, na ciekawych osiedlach, w budynkach z najwyższym standardem, sprzedaż z zyskiem nie jest żadnym problemem. Drugi sposób zyskania na inwestycji, związany jest z uzyskaniem dochodu z wynajmu. Każdy analityk finansowy powie, że wynajem powinien być prowadzony dwutorowo. W okresie jesień – zima możemy wynająć nasz apartament długoterminowo. Wówczas zyskamy pewnych, jednak mniej opłacalnych dla nas klientów. W okresie letnim, szczególnie nad naszym pięknym Bałtykiem, większą stopę zwrotu uzyskamy, wynajmując apartament na krótki termin. Latem goście będą częściej się zmieniali, jednak niewątpliwie przyniosą nam większy zysk.

Dzięki profesjonalnej obsłudze
goście chętnie wracają
do naszych obiektów

Profesjonalna obsługa z poziomu recepcji w budynku, wykwalifikowana i
gościnna pozwala nam wychodzić na przeciw wszystkim potrzebom naszych gości.

Zobacz więcej
Formularz
kontaktowy